Přeskočit na obsah

Zákon proti konverzím zneužíván k pronásledování indických křesťanů

V souvislosti s návštěvou indického premiéra Narendra Modiho ve Vatikánu, vydala papežská nadace Pomoc trpící církvi zvláštní prohlášení. Upozorňuje v něm na důsledky zákona proti konverzím, který podněcuje protikřesťanské útoky v centrální Indii.

Křesťanské nevládní organizace v Indii vypracovaly zprávu, ve které upozorňují, že za letošní rok došlo ke třem stovkám incidentů namířených proti křesťanům. Z podněcování k násilnostem proti křesťanským a muslimským menšinám viní Modiho nacionalistickou hinduistickou stranu Bharatiya Janata Party a informují o kampani násilných konverzí křesťanů ve státu Madhjapradéš.

„Naši lidé jsou zděšeni, protože radikální hinduistické skupiny vyvíjejí nátlak na místní křesťany, aby opustili svou křesťanskou víru,“ říká otec Rocky Shah z katolické diecéze Jhabua. V této oblasti tvoří křesťané pouhé čtyři procenta populace. „Hinduističtí aktivisté vedou kampaně proti kněžím a pastýřům křesťanských komunit a vyhrožují zbořením našich kostelů pod falešnou záminkou, že jsou ilegálně postaveny na územích domorodců.“

Vláda státu Madhjapradéš schválila v lednu letošního roku zákon proti konverzím, který předvídá tresty až ve výši deseti let za konverze k jiným náboženstvím než hinduismu, zejména ke křesťanství a islámu. Naopak obrácení k hinduismu je označováno za „návrat domů“. Od začátku roku bylo více než deset křesťanů, včetně některých kněží, uvězněno, modlitební setkání jsou zakazována s obviněním proselytismu, které lze vznést bez jakéhokoli důkazu. „Dokonce i projev křesťanské lásky může být interpretován jako pokus o konverzi,“ dodává indický kněz. Podobné zákony, které podle otce Shaha legálně zakotvují pronásledování křesťanů, přijalo dalších sedm z celkového počtu 28 indických států.

Zdroj text a foto: Vatican News, česká sekce